آخرین اخبار از کودتای ناکام ترکیه/ ۱۹۴ کشته، ۱۴۴۰ زخمی و ۲۸۳۹ بازداشتی

کودتا در ترکیه
در ترکیه کودتا شده است. ساعت یازده و سی دقیقه جمعه شب به وقت محلی (حوالی یک بامداد به وقت تهران) ارتش ترکیه اعلام کرد علیه دولت رجب طیب اردوغان کودتا کرده است. گروهی از نیروهای ارتش همراه با ادوات نظامی در استانبول و آنکارا وارد خیابان‌ها شده و اعلام کردند کنترل امور را در دست گرفته‌اند اما با گذشت ساعاتی کودتا ناکام ماند.

آخرین به‌روز رسانی: ۲۷ تیر ۱۳۹۵ / ۲۳:۰۳

به گزارش ایسنا، گروهی از نیروهای ارتش در دو شهر عمده ترکیه یعنی آنکارا، پایتخت و استانبول با تانک و زره پوش وارد خیابان‌ها شده و مناطق مختلف از جمله فرودگاه‌ها، پارلمان و ساختمان رادیو و تلویزیون دولتی را تحت کنترل خود در آوردند و درگیری‌های شدیدی در برخی مناطق روی داد. نیروهای ارتش ترکیه هم‌چنین پل‌های اصلی استانبول را بستند و هواپیماها و هلیکوپترهای جنگی در ارتفاع کم بر فراز استانبول و آنکارا به پرواز درآمدند.

در پی این رویدادها بنعالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه گفت حضور نیروهای نظامی در خیابان‌های استانبول بدون مجوز بوده و او اجازه نمی‌دهد تلاش‌های غیرقانونی گروهی در ارتش به نتیجه برسد. نخست وزیر ترکیه در عین حال گفت اتفاقی که افتاده کودتا نیست. او اطمینان داده که دموکراسی ترکیه آسیب نخواهد دید. ییلدیریم تأکید کرد، نیروهای امنیتی فراخوانده شدند تا هر آنچه که لازم است را انجام دهند. وی هم‌چنین به نیروهای ارتش دستور داد تا به پادگان‌هایشان باز گردند.

در آنکارا و استانبول صدای تیراندازی‌های پیاپی شنیده شد. منابع خبری در حالی از ورود تانک‌ به خیابان‌های آنکارا خبر دادند که گروهی از مردم این شهر در مسیر حرکت تانک‌ها دراز کشیدند و مخالفت خود را با این اقدام ارتش ابراز کردند. هزاران تن از مردم در مخالفت با این اقدام ارتش به خیابان‌ها آمدند و با شعار، حمایت خود را از دولت اعلام کردند.

در آغازین دقایق کودتا فرودگاه آتاتورک استانبول به تصرف ارتش درآمد و تمام پروازها متوقف شد. حریت گزارش داد که تانک‌ها در مقابل ورودی فرودگاه آتاتورک مستقر شدند و رفت و آمد به این فرودگاه متوقف شد.

تصاویری نیز از حضور سربازان ارتش درون ساختمان تلویزیون دولتی ترکیه منتشر شد. تلویزیون دولتی که در آن موقع به تصرف نیروهای ارتش در آمده بود اعلام کرد که ارتش قدرت را در سراسر کشور به دست گرفته است.

از سوی دیگر، در بیانیه‌ای که در ساعات اول کودتا از سوی ارتش ترکیه منتشر شد، آمده بود که ارتش “برای دموکراسی و حقوق بشر” اداره امور را در دست گرفته است. در این بیانیه آمده بود که تمام روابط خارجی کشور به شکل موجود باقی خواهد ماند. ارتش در بیانیه‌اش آورده بود که برقراری قانون باید اولویت اصلی باشد.

همچنین خبرگزاری رسمی ترکیه گزارش داد که عده‌ای از افسران ارتش “خلوصی آکار” رئیس ستاد کل ارتش را به گروگان گرفتند اما صبح امروز وی آزاد شد و بر اساس آنچه مخابره شده به سر کارش بازگشته است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه هم‌چنین به نقل از شاهدان عینی گزارش کرد هلیکوپترهای نظامی به سوی کاخ ریاست‌جمهوری تیراندازی کردند.

با گذشت ساعاتی از وقوع کودتا، وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرد که کودتاچیان در دستیابی به اهداف خود شکست خوردند. دیلی صباح به نقل از وزیر دادگستری‌ ترکیه اعلام کرد: اینها از گروه فتح‌الله گولن دستور می‌گیرند و مستقل از فرماندهی ارتش عمل می‌کنند.

در همین حال گزارش‌ها و تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که حکایت دارد گروه‌هایی از مردم در ترکیه برای برداشتن پول نقد جلوی ماشین‌های خودپرداز بانک‌ها صف بستند.

اردوغان خطاب به مردم: در مقابل کودتا از دولت مشروع حمایت کنید

با گذشت ساعتی از وقوع کودتا رییس‌جمهوری ترکیه با انتشار پیامی از مردم کشورش خواست در مقابل کودتایی که به راه افتاده، از دولت مشروع آنکارا حمایت کنند.

رجب طیب اردوغان که در تعطیلات بود در مصاحبه تصویری با موبایل به سی‌ان‌ان ترک گفت که ترکیه بر مشکلی که پیش آمده چیره خواهد شد. او از مردم ترکیه خواست به خیابان بیایند تا با “شورش” مقابله کنند.

در همین حال درحالی که برخی منابع از خروج اردوغان از ترکیه و سفر وی با استفاده از هواپیمای شخصی به یک کشور همسایه خبر می‌دادند، منابع دیگری اعلام کردند که رئیس جمهوری ترکیه در حال حرکت به سمت استانبول است.

اردوغان از مردم کشورش خواست در اعتراض به کودتا به خیابان‌ها بروند. اردوغان در پیامی که از طریق اسکایپ منتشر کرد، خواستار آن شد که مردم علیه کودتاچیان در میادین اصلی تجمع کنند.

وی با تأکید بر این که ترکیه بر این کودتا پیروز خواهد شد، تصریح کرد، کودتای نظامی بعد از مدت زمانی کوتاه برچیده خواهد شد.

اردوغان گفت، از مردم می‌خواهد با حضور در خیابان‌ها از دولت مشروع این کشور در مقابل کودتا حمایت کنند.

رئیس‌جمهوری ترکیه با بیان اینکه وی همچنان فرمانده کل قوا در کشور است، اظهار کرد که کودتاچیان بهای سنگینی را بابت اقدامی که انجام داده‌اند، خواهند پرداخت.

اردوغان اظهار کرد: کاملاً مشخص است که اقدام روی‌ داده یک کودتاست و من منتظر این هستم که همه‌ی مردم ما به میادین و خیابان‌ها بیایند. ما در کنار یکدیگر می‌توانیم پاسخ لازم و کافی را بدهیم. مشخص است که این کودتا در یک ساختار موازی (جنبش گولن) مدیریت و رهبری شده است.

هم‌زمان در حالی که گروهی از نظامیان در ترکیه اقدام به کودتا در این کشور کردند، شبکه‌های اجتماعی پس از وقوع ناآرامی‌ها قطع شدند. شبکه‌های اجتماعی توئیتر، یوتیوب و فیس‌بوک در این کشور قطع شدند.

سخنان اردوغان پس از ورود به استانبول

با گذشت نزدیک به پنج ساعت از اعلام کودتا، رئیس جمهور ترکیه پس از فرود در فرودگاه آتاتورک استانبول، با حضور در جمع مردم، کودتای این کشور را شکست‌خورده خواند.

به گزارش ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در جمع مردم استانبول با تاکید بر شکست کودتا گفت: دست در دست ملت ترک به جنایتکاران درس عبرت خواهیم داد.

اردوغان گفت: کودتاگران با هر گرایش و وابستگی با پاسخ مناسب روبه رو خواهند شد. وی افزود کودتاگران وحدت کشور را هدف قرار دادند.

وی در این کنفرانس خبری گفت: برخی در ارتش ترکیه از پنسیلوانیا یعنی محل سکونت فتح‌الله گولن دستور گرفته‌اند. این کودتا نشان داد که سازمان گولن تروریستی است. گروهی کوچک از نظامیان مردم را هدف قرار دادند و نیروهای مسلح ترکیه با کمک نیروهای پلیس توانستند بر آن‌ها مسلط شوند و این کسانی که این اقدام خائنانه را انجام دادند بهای کار خود را خواهند پرداخت.

وی ادامه داد: دولت ترکیه هوشیارانه با پشتیبانی مردم به کار خودش ادامه می‌دهد و ما بار دیگر با دولت قانونی و شرعی خود به کار خود ادامه می‌دهیم.

رئیس جمهوری ترکیه تأکید کرد: این یک مسئله‌ای بود که باعث شد نیروهای مسلح ترکیه دست به دست هم دهند و کنترل را در دست بگیرند. این اقدام پیش از نشست نظامی کشور انجام شد و این سوال را ایجاد کرد که چرا اکنون این مسئله باید رخ دهد اما گویا عاملان نمی‌دانستند که ترکیه، ترکیه قدیم نیست و آن‌ها هر کاری انجام دهند نمی‌توانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

اردوغان با تأکید بر حضور خود در فرودگاه آتاتورک ادامه داد: ما اکنون در فرودگاه آتاتورک هستیم و تنها در مدت کوتاهی این اتفاقات رخ داد. ما تنها مدت کوتاهی شاهد حملات این گروه و کنترل آن‌ها بر فرودگاه بودیم. اکنون با وجود اینکه زمانی از حملات داعش نمی‌گذرد شاهد قدرت موازی هستیم که با اقدامات نظامی تلاش می‌کند به اهداف خود برسد. اما ما این اجازه را نخواهیم داد.

رئیس جمهور ترکیه درباره اقدامات فعلی ارتش کشور گفت: جنگنده‌های ترکیه اکنون به مأموریت خود ادامه می‌دهند و از ملت ترکیه دفاع می‌کنند. من در جای دیگری بودم و از آن‌جا اوضاع را رصد می‌کردم. شورشیان تلاش کردند تا به مقر ریاست جمهوری و سازمان اطلاعات حمله کنند که ناکام ماندند.

اردوغان خطاب به ارتش و رؤسای سه‌گانه قوای نظامی گفت: من به شما اعتماد دارم. شما از جان مردم دفاع می‌کنید. برخی از نظامیانی که این کار را انجام داده‌اند خائنند. این افسران دون‌پایه در ارتش ترکیه جایی ندارند. ارتش ترکیه از ملت ترکیه دفاع می‌کند و شما در کنار ملت هستید و از مردم حمایت می‌کنید و ملت ترکیه به شما افتخار می‌کند.

وی ادامه داد: ارتش ترکیه، ارتشی پاک و شفاف است. به شما می‌گویم که ما به شما افتخار می‌کنیم و نیروهای مسلح کار خود را مثل گذشته انجام خواهد داد. همانطور که ترکیه را از سازمان‌های تروریستی پاک سازی کرده‌اند. شما مورد حمایت ملت ترکیه هستید و پیروز خواهید شد.

اردوغان گفت: برخی نمی‌خواهند ترکیه متحد باشد. اما به اهداف خود نمی‌رسند و این گروه کوچک با ملت ترکیه می‌جنگند و ما با قدرت به کار خود ادامه می‌دهیم و وزرای دولت، در کابینه حاضر خواهند شد و این‌گونه نیست که شورشیان می‌خواهند. ما در اینجا حضور داریم و مردم در حمایت از دولت حاضر شده‌اند.

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: مقامات ترک از جمله نخست وزیر و رئیس جمهور در بین مردم حاضر خواهند شد و قدردان شما مردم ترکیه خواهند بود. ملت ترکیه، ملت هوشیار و متحدی است و هرگز از خواسته‌های خود عقب‌نشینی نمی‌کند.

وی در حالی که نشست خبری خود را نیمه‌تمام گذاشت در آخرین اظهارات خود عنوان کرد: مردم ترکیه به حضور هوشیارانه خود در خیابان‌ها ادامه خواهند داد و تا زمانی که سربازان به پادگان‌ها بازگردند آن‌ها از خیابان‌ها خارج نخواهند شد. همه‌چیز آشکار خواهد شد که چه کسانی در این شورش دست داشتند.

ترکیه امروز

ساختمان پارلمان در آنکارا که از بامداد محل درگیری و انفجار بود برای مدتی در اختیار کودتاچیان قرار گرفت اما در نهایت با کشته شدن ۱۶ سرباز از کنترل عوامل کودتا در آمد.

تنگه بسفر در استانبول هم که برای مدتی بسته شده بود مجددا بازگشایی شد.

خبرگزاری دی اچ ای اعلام کرد: آکین اوزتورک، فرمانده سابق نیروی هوایی رهبر اصلی کودتای ترکیه بوده است. هم‌چنین اعلام شد یکی از طراحان اصلی کودتا مشاور حقوقی رییس ستاد ارتش، سرهنگ “محرم کوسه” بوده که طی ساعات گذشته از پستش برکنار شده است.

اوزتورک از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ فرماندهی نیروی هوایی ترکیه را عهده‌دار بوده است. وی از سال ۲۰۱۵ از اعضای شورای عالی نظامی ترکیه است.

به گزارش ایسنا، شبکه سی‌ان‌ان ترک اعلام کرد تلاش کودتا را دادستان نظامی کل با حمایت ۴۶ افسر عالیرتبه ترکیه بر عهده داشتند.

اکرم چاغلار، مقام سوم ارتش ترکیه هم در شهر ارزینجان دستگیر شد. تاکنون ۳۴ تن از مقامات ارتش از جمله ۵ ژنرال و ۲۹ سرهنگ عزل شده‌اند.

هم‌چنین دادستانی ترکیه دستور بازداشت تعدادی از اعضای شورای عالی قضات را صادر کرده است.

هم‌زمان ده‌ها سرباز شرکت کننده در کودتا سلاح خود را در استانبول تحویل دادند.

نخست‌وزیر ترکیه هم با شکست خورده خواندن کودتای این کشور اعلام کرد، در پی وقایع نیمه شب گذشته ده‌ها تن از سربازانی که در کودتا دست داشته‌اند، بازداشت شده‌اند.

این در حالی است که گزارش‌ها حاکی از تداوم درگیری‌های پراکنده در بخش‌هایی از آنکارا و استانبول است رسانه‌های خبری اعلام کرده‌اند که تاکنون دستکم ۱۹۴تن کشته و ۲۸۳۹ تن دیگر زخمی شده‌اند.

این در حالی است که نخست‌وزیر ترکیه تعداد کشته‌ها را ۱۶۱ تن اعلام کرده است.

هم‌چنین اعلام شد بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه “امیت دوندار” فرمانده اول ارتش ترکیه را به طور موقت جانشین “خلوصی آکار” رییس ستاد مشترک ارتش کرد که وضعیتش نامشخص بود اما وی سرانجام از دست کودتاچیان آزاد شد و ظاهرا به سر کارش بازگشته است.

هم زمان دوندار گفت: بسیاری از نظامیان کشور به نقاط غیر معمول برده شدند. کسانی که به دولت و ملت ترکیه خیانت کرده‌اند به هیچ وجه در نیروهای مسلح ترکیه باقی نخواهند ماند و کودتا به طور کامل شکست خورده است. وی تاکید کرد: نیروهای مسلح ترکیه مصمم به نابودی ساختار موازی هستند.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد،‌ یک گروه ضد دولتی ترکیه موسوم به “جنبش صلح در داخل” کنترل یک ناوچه را به دست گرفته و از مردم خواسته تا همچنان در خانه‌هایشان بمانند. براساس این گزارش، گروه مذکور همچنین رئیس ناوگان ترکیه‌ای را در پایگاه دریایی گولجوک به گروگان گرفته‌اند.

پارلمان ترکیه نیز یک جلسه فوق‌العاده برگزار کرده است.

هم‌زمان اعلام شد تمام مرزهای ترکیه بسته می‌شود تا از خروج و فرار احتمالی کودتاچیان جلوگیری شود.

محمد موذن اوغلو، معاون دبیرکل حزب عدالت و توسعه نیز از بررسی احیای مجازات اعدام خبر داد.

وی گفت: احتمالا مجازات اعدام علیه عاملان کودتا اجرا شود.

بنعالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه در سخنانی در کاخ ریاست‌جمهوری چانکایا در آنکارا کودتا را لکه ننگی بر دموکراسی ترکیه دانست.

وی تاکید کرد: ملت ترکیه هرگز امتیاز دهی نمی‌کند. ترکیه بهترین جواب را به تروریست‌ها داد. از پیشانی مردمی که با پرچم‌های ترکیه به میدان آمدند و در برابر کودتای تروریستی افراد وابسته به ساختار موازی استوار ایستادند بوسه می‌زنم.

وی در ادامه با نیروهای پلیس کشته شده در درگیری‌های مرتبط با کودتا ابراز همدردی کرد.

در همین حال شبکه خبری اسکای نیوز از فرار ۸ تن از کودتاچیان ترکیه به یونان و درخواست آنها برای پناهندگی به این کشور خبر داد. گفته می شود این افراد دستگیر شده‌اند اما دولت یونان گفته که هلی‌کوپتر حامل آنها را به ترکیه باز می گرداند اما درخواست پناهندگی آنها را بررسی خواهد کرد.

پیام اردوغان خطاب به مردم: برای دموکراسی قیام کنید

رئیس‌جمهوری ترکیه امروز (شنبه) همچنین با ارسال پیام کوتاهی برای تلفن‌های شهروندان ترکیه‌ای از مردم خواست تا برای برقراری دموکراسی و صلح قیام کنند.

شورشیان با خروج از آکادمی پلیس استانبول، این آکادمی را به نیروهای دولتی تحویل دادند.

همچنین ۵ عضو ارشد دادگاه عالی و ۲۷۵۴ قاضی دادگاه ترکیه نیز برکنار شدند.

خبرگزاری آناتولی گزارش داد، پنج کشتی جنگی ترکیه که در زمان تلاش برای کودتا از پایگاهشان خارج شده بودند به بندر نظامی واقع در شمال غرب این کشور بازگشته‌اند و هنوز مشخص نیست که آیا فرمانده ناوگان نیروی دریایی ترکیه نیز که ناپدید شده سوار این کشتی‌ها بوده است یا خیر.

همچنین رسانه‌های ترکیه از دستگیری «آکین اوزتورک» که پیش‌تر به عنوان رهبر کودتای این کشور معرفی شده بود، خبر دادند. به گزارش ایسنا، روزنامه‌ی «صاباح» ترکیه نوشت که آکین اوزتورک، فرمانده‌ی پیشین نیروهای هوایی ترکیه که به عنوان رهبر کودتای اخیر معرفی شده بود، دستگیر شد.

رسانه‌های ترکیه از دستگیری فرمانده پایگاه هوایی «بالیکسیر» به اتهام دست داشتن در کودتای نظامی اخیر خبر دادند. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آنادولو، اسحاق دایوغلو، فرمانده‌ پایگاه هوایی بالیکسیر واقع در غرب ترکیه به اتهام دست داشتن در کودتای نظامی اخیر دستگیر شد.

خطر وقوع یک کودتای دیگر…

فیکری ایسیک، وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد: تلاش برای کودتای نظامی، ناکام ماند اما هنوز زود است که بگوییم به طور کامل خطر را پشت سر گذاشته‌ایم. وی در ادامه خاطرنشان کرد: ما همچنان از مردم می‌خواهیم که حضور فعال داشته باشند تا اطمینان حاصل کنیم که خطر پایان یافته است.

از سوی دیگر، دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه نیز درباره احتمال وقوع کودتای نظامی دیگری در این کشور هشدار داد.

به گزارش العالم، عمر چلیک، وزیر امور اتحادیه اروپا در ترکیه نیز گفت: دولت ۹۰ درصد اوضاع را تحت کنترل دارد اما طراحان کودتا همچنان برخی فرماندهان نظامی را به عنوان گروگان نزد خود نگه داشته‌اند.

در پی وقوع کودتای نظامی در ترکیه، ژان مارک آیرو، وزیر امور خارجه‌ی فرانسه با مولود چاووش‌اوغلو، همتای ترک خود تلفنی گفت‌وگو کرد. در این تماس تلفنی دو طرف درباره آخرین تحولات ترکیه رایزنی کردند. وزارت امور خارجه‌ی فرانسه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در این تماس تلفنی وزیر امور خارجه‌ی ترکیه اطمینان داده که مقام‌های این کشور کنترل اوضاع را در دست گرفته‌اند.

در همین حال “گلنور آیبت” رئیس دپارتمان علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه باغچه‌شهیر استانبول در مورد شکست کودتا این دلایل را در مصاحبه با بی‌بی‌سی مطرح کرده است:

تعداد کمی از سربازان در این عملیات شرکت داشتند
فرماندهان ارتش به صراحت از آن انتقاد کردند
مردم برای مخالفت با آن به خیابان‌ها ریختند
واکنش‌ها

بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی در خصوص تحولات اخیر ترکیه خواستار برقراری آرامش و ثبات در این کشور شد.

دونالد تاسک، رییس شورای اروپا گفته است راه حل تنش‌های ترکیه، اسلحه نیست. تاسک اضافه کرده است اتحادیه اروپا به طور کامل از دولت ترکیه، که به شیوه‌ای دموکراتیک انتخاب شده، حمایت می‌کند.

دبیرکل ناتو هم با انتشار بیانیه‌ای خواستار آرامش و خویشتن‌داری در ترکیه شده است. ینس استولتنبرگ اعلام کرد: خواهان احترام کامل به نهادهای دموکراتیک و قانون اساسی ترکیه هستیم. ترکیه یک هم‌پیمان ارزشمند برای ناتو است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که در مسکو به سر می‌برد، گفته است که امیدوار است که ترکیه صلح و ثبات داشته باشد.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس هم از تحولات ترکیه ابراز نگرانی شدید کرده است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در واکنش خواهان خویشتنداری و احترام به نهادهای دموکراتیک شده است.
رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که با نمایندگان این اتحادیه در آنکارا در تماس است.

وی در صفحه توئیتر خود نوشت: به طور مداوم با نمایندگان خود در آنکارا و بروکسل در تماس هستیم.

موگرینی همچنین خواستار خویشتنداری از سوی جناح‌های مختلف در ترکیه شد.

روسیه نیز از تحولات ترکیه به شدت ابراز نگرانی کرده است.وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که به همکاری سازنده با رهبری مشروع دولت ترکیه ادامه خواهد داد.

در بیانیه این وزارت‌خانه آمده است: وخیم شدن اوضاع سیاسی در ترکیه با توجه به تهدیدهای تروریستی در این کشور و درگیری های مسلحانه در منطقه ثبات منطقه و جامعه جهانی را به خطر می‌اندازد.

تمامی احزاب سیاسی عمده ترکیه نیز تحولات اخیر این کشور را محکوم کرده‌اند.

رییس‌جمهوری آمریکا بر حمایت واشنگتن از دولت غیرنظامی و منتخب ترکیه تأکید کرد. به گزارش ایسنا، کاخ سفید اعلام کرد، رئیس‌جمهوری آمریکا دستور داده که این کشور با مقام‌های ترکیه در خصوص تأمین امنیت اماکن و نیروهای آمریکایی همکاری داشته باشد.

شورای امنیت ملی آمریکا نیز اعلام کرد که رئیس‌جمهوری این کشور نسبت به وضعیت ترکیه در پی وقوع کودتا در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری ان‌.بی‌.سی، شورای امنیت ملی آمریکا در پی وقوع کودتای نظامی در ترکیه اعلام کرد که باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت پیش آمده، تحولات این کشور را به دقت رصد می‌کند.

یک مقام نظامی آمریکا نیز گفت که کودتایی که اخیراً در ترکیه اتفاق افتاده، بسیار سازمان‌دهی شده بوده و انجام آن محدود به چند افسر نظامی نمی‌شود.

این در حالی است که پیش از این جان کری، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا نیز نسبت به رخدادهای اخیر ترکیه ابراز نگرانی کرد و گفت که امیدوار است ثبات هرچه سریع‌تر به این کشور بازگردد.

در همین حال وزارت امور خارجه‌ی کانادا نیز نسبت به کودتای نظامی در ترکیه ابراز نگرانی کرد و خواستار برقراری امنیت در این کشور شد.

وزیر امور خارجه‌ی ترکیه نیز گفت که همتای آمریکایی و رؤسای دستگاه دیپلماسی کشورهای اروپایی از دولت آنکارا در مقابل کودتای نظامی این کشور اعلام حمایت کرده‌اند.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه‌ی ترکیه اظهار کرد: من تماس‌هایی از جان کری، رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا داشته‌ام و وی با دولت منتخب ترکیه اعلام حمایت و همبستگی کرده است.

وزیر امور خارجه‌ی ترکیه در ادامه خاطرنشان کرد: من همچنین تماس‌هایی از نخست‌وزیر انگلیس و همتایان خود از کشورهای مختلف داشته‌ام که آن‌ها نیز با دولت آنکارا اعلام همبستگی کرده‌اند.

پیش از این وزیر امور خارجه‌ی آمریکا نسبت به رخدادهای اخیر ترکیه ابراز نگرانی کرد و گفت که امیدوار است ثبات هرچه سریع‌تر به این کشور بازگردد.

صدر اعظم آلمان نیز خواستار احترام به نظام دموکراتیک شد.

فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر امور خارجه آلمان نیز قاطعانه کودتای نظامی در ترکیه را محکوم کرده و از همه طرفها خواست به نظم دموکراتیک احترام بگذارند.

اشتاینمایر اظهار کرد: ما شدید نسبت به تحولات اخیر در ترکیه نگران هستیم. من به شدیدترین وجه هر گونه تلاش برای تغییر نظم دموکراتیک در ترکیه با توسل به زور را محکوم می کنم.

دولت عربستان نیز از بازگشت اوضاع سیاسی ترکیه به شرایط عادی استقبال کرد.

امیر کویت نیز در پیامی برای اردوغان شکست کودتا در این کشور را تبریک گفت و پیروزی قانونمداری را مورد تقدیر قرار داد.

هیلاری کلینتون، نامزد احتمالی حزب دموکرات آمریکا نیز گفته است که رویدادهای ترکیه را با نگرانی دنبال می‌کند.

دونالد ترامپ نیز بعد از کودتا گفت: به نظر می‌رسد کودتایی در حال انجام است و آنها کشورشان را بازپس می‌گیرند. اگر من هم رییس جمهور شوم، در آمریکا به زودی همین اتفاق خواهد افتاد.

قطر هم که روابط نزدیکی با ترکیه دارد تلاش برای کودتا در ترکیه را محکوم کرده است.

هم‌چنین کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه، دولت باغچلی، رهبر جنبش ملی‌گرا و صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق که رهبران احزاب اپوزیسیون ترکیه محسوب می‌شوند نیز کودتا را محکوم کرده‌اند.

بوریس جانسون، وزیر خارجه جدید انگلیس نیز در توییتر ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت به وقایع ترکیه گفت که سفارت انگلیس اوضاع ترکیه را از نزدیک دنبال می‌کند و انگلیسی‌ها برای هرگونه رفت و آمد خود باید با سفارت در تماس باشند.

ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه نیز صبح امروز در بیانیه‌ای خواهان کنار گذاشتن خشونت در ترکیه و احتراه به نظام دموکراسی در این کشور شد.

وزیرخارجه جمهوری آذربایجان نیز گفت: در کنار مردم دوست و برادر خود و دولت ترکیه ایستاده‌ایم.

در همین حال مقامات جنبش فلسطینی حماس نیز به رجب طیب اردوغان در هم شکستن کودتا را تبریک گفته و آن چه را که “توطئه شریرانه” برای سرنگونی اردوغان خواندند محکوم کردند.

چین نیز خواستار حفظ ثبات در ترکیه شد.

در همین حال دولت منطقه‌ای کردستان عراق نیز از بقای نظام مشروع در ترکیه استقبال کرد.

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان اعلام کرد که از دولت منتخب ترکیه حمایت می‌کند و انتخابات دموکراتیک موثر ترین راه برای انتقال قدرت صلح آمیز است .

اشرف غنی در بیانیه ای گفت: گزینه های نظامی تنها باعث تضعیف نهادهای دموکراتیک، ثبات و توسعه در کشور می شوند.

سوشما سواراج وزیر امورخارجه هند نیز گفت، کشورش از نزدیک تحولات در ترکیه را دنبال می‌کند.

وی تصریح کرد: هند از همه طرف ها می خواهد تا از دموکراسی و حکم صندوق های رای حمایت کرده و از خشونت و خونریزی اجتناب کنند.

عمر البشیر رئیس جمهور سودان نیز تلاش برای کودتا در ترکیه را محکوم کرده و حمایت خود را از دولت این کشور اعلام کرد.

عمرالبشیر در بیانیه ای اظهار کرد: دولت و مردم سودان در کنار رجب طیب اردوغان دولت وی و مردم ترکیه ایستاده اند.

هم‌چنین وزارت امور خارجه سودان نیز اعلام کرد که پیروزی قاطع اراده ملی در ترکیه را به این کشور، رئیس جمهور، دولت و مردم آن تبریک می‌گوید.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه ترکمنستان نیز اعلام کرد : قربانقلی بردی محمدوف، رئیس جمهور ترکمنستان از مردم و دولت ترکیه حمایت کرده و اطمینان کامل به با ثبات شدن وضعیت در ترکیه دارد.

خدمات حقوقی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

وکیل املاک

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

خدمات دانشجویی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

خدمات ترجمه رسمی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

خدمات بیمه

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.